Katram savi uzdevumi pildāmi
Reģionālo mediju redaktori sākuši diskusiju par reģionālās preses tirgu, tā attīstību nākotnē un pašvaldību izdoto informatīvo izdevumu vietu tajā. Šad tad reģionālo laikrakstu kaudzītē, kas nonāk redakcijā, trāpās arī pa kādam pašvaldības izdevumam, taču atšķirt to ir grūti. Liels, biezs laikraksts, ar krāšņām bildēm, aprakstiem, intervijām un reklāmām. Domāju, arī lasītāji jau vairs neatšķir, kurš ir neatkarīgs laikraksts un kurš — pašvaldības informatīvais biļetens. Tas kropļo reģionālo mediju tirgu.
Pēc reģionālo laikrakstu redaktoru iniciatīvas šo jautājumu pagājušajā nedēļā skatīja Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijā. Tajā piedalījās gan Latvijas Žurnālistu asociācijas priekšsēdētāja Anda Rožukalne, gan Latvijas Pašvaldību savienības (LPS), gan Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) pārstāvji, kuru viedokļi šajā jautājumā ir krasi atšķirīgi. LPS un VARAM pārstāvji uzskata, ka pašvaldību pienākums ir informēt iedzīvotājus, un nekā nosodāma novada avīžu izdošanā nesaskata. Un ne jau visi lauku ļaudis varot atļauties abonēt neatkarīgu vietējo laikrakstu. Esmu dzirdējusi arī repliku, ka novada avīze tiekot izdota tāpēc, ka reģionālais laikraksts rakstot tikai sliktu par pašvaldības darbu.
Pie sliktajiem rakstiem tiek pieskaitītas ziņas par pašvaldības līdzekļu izlietojumu, ko dažu novadu vadība uzskata par lūrēšanu svešā makā. Savukārt mēģinājums iepazīstināt lasītājus ar kādu jaunu pašvaldības speciālistu tiek nodēvēts par kašķa meklēšanu. Te nu tiešām viedokļi atšķiras, jo neatkarīga medija uzdevums ir pastāstīt nodokļu maksātājiem, kā tiek tērēta viņu nauda.
Domāju, šīs diskusijas nebūtu, ja pašvaldības izdevumos tiešām būtu tikai domes ziņojumi par pieņemtajiem lēmumiem, apstiprinātie saistošie noteikumi un citi informatīva rakstura paziņojumi. Taču ir izdevumi, kuros tiek publicēti komercsludinājumi, iekasējot par to maksu, pārdoti reklāmas laukumi par dempinga cenām. Ir izdevumi, kurus var abonēt, kā tas ir Iecavā. Un ir izdevumi, par kuru piegādi mājās pašvaldība iekasē naudu, kā tas ir Vecumnieku novadā. Uzskatu, ka pašvaldībai ar to nav jānodarbojas, tās uzdevums ir risināt citus jautājumus. Mums tas nav pieņemami un ir viens no aspektiem, kas kropļo šo mediju tirgu. Kritiku neiztur arī apgalvojums, ka “novada avīzīti” saņem visi iedzīvotāji, bet reģionālo laikrakstu tikai tie, kas abonē vai pērk. Daudzu novadu avīzes nenonāk katra iedzīvotāja pastkastītē, tās bez maksas var paņemt pagastmājās, bibliotēkās, citās iestādēs, varbūt kādā veikalā. Un tas, kurš šīs iestādes neapmeklē, nesaņem arī novada avīzi.
Kategorijas
- Reklāmraksti
- Afiša
- Balles
- Izstādes
- Koncerti
- Teātris
- Citi pasākumi
- Sporta pasākumi
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Veselība
- Vaļasprieks
- Lietotāju raksti
- Latvijā un pasaulē
- Dzīve laukos
- Izglītība
- Operatīvie dienesti
- Novadu ziņas
- Aizkraukles novadā
- Jaunjelgavas novadā
- Kokneses novadā
- Neretas novada
- Pļaviņu novada
- Skrīveru novadā
- Vecumnieku novadā
- Viesītes novadā
- Sports
- Viedokļi/Komentāri
- Statiskas lapas
- Pazudis/atrasts
- Abonēšana
- "Staburaga" projektu raksti
- Kultūra