Skolas zvanu nomaina veļasmašīnu dūkoņa
Slēgt, apvienot, samazināt, reorganizēt — to pēdējos gados Latvijas publiskajā informācijas telpā dzird aizvien biežāk. Laukos slēdz pasta nodaļas, atceļ nerentablos vilcienu un autobusu reisus, reorganizē un slēdz izglītības iestādes. Izglītības un zinātnes ministrija no pašvaldībām saņēmusi iesniegumus par 18 skolu reorganizāciju, piecas skolas plānots slēgt, četras reorganizēt, bet septiņu pašvaldību iesniegumus vēl izvērtēs.
Skolu slēgšanai un reorganizēšanai vajadzētu būt skaļam modinātāja zvanam katram ministram, deputātam un, manuprāt, arī visai Latvijas sabiedrībai, jo tās ir sekas iedzīvotāju aizplūšanai no valsts. Latvija strauji tukšojas. Centrālās statistikas pārvaldes dati liecina, piemēram, Jaunjelgavas novadā 2014. gada 1. janvārī bija 6240 iedzīvotāju, bet tieši pēc gada 6130. Kokneses novadā šādā pašā laikposmā iedzīvotāju skaits no 5814 sarucis līdz 5753. Mazzalvē notikušajos Grāmatu svētkos izskanēja, ka triju gadu laikā Neretas novadā iedzīvotāju skaits samazinājies par tūkstoti. Tāda aina ir pilnīgi visos bijušā rajona teritorijā izveidotajos novados.
Kokneses novadā, kur patlaban darbojas astoņas izglītības iestādes, reorganizē Pērses pamatskolu, no nākamā gada atstājot pirmās sešas klases. Skolēnu skaits šajā skolā — 52 bērni — nav tik kritisks kā citās lauku skolās, tomēr lēmums ir pieņemts un nākamā gada 1. septembrī vecāko klašu bērni dosies uz citām mācību iestādēm. Diezgan bieži no valsts un pašvaldību amatpersonām izskan vispārināts viedoklis, ka lauku skolās skolēniem nav iespēju iegūt konkurētspējīgu izglītību. Manuprāt, tas, ko mācību iestādē iegūt, lielā mērā ir atkarīgs no paša skolēna, skolotāju ieinteresētības un, protams, vecākiem. Iespējams, mazā lauku skolā veidojas savdabīgs “inkubators”, kur ikvienam bērnam tiek veltīta lielāka uzmanība. Varbūt laukos nav supermodernas datorklases, tomēr tas nonozīmē, ka lauciniekiem zināšanas ir sliktākas kā pilsētniekiem.
Bijušā Aizkraukles rajona “kontā” jau ir trīs slēgtas skolas. Kurmenē daļu bijušās skolas ēkas nomā vietējo aktīvistu biedrība “Kurmenes viļņi”, un tajā ierīkoja dušas un veļas mazgātavu vietējiem iedzīvotājiem, līdzīgi ir arī Pilskalnē. Savukārt Staburaga pagastā, bijušajā Vīgantes pamatskolā, iekārtots sociālās aprūpes centrs. Tur, kur kādreiz skanēja zvans, aicinot bērnus uz stundām, tagad mazgā drēbes un mūža nogali vada vecļaudis.
Kategorijas
- Reklāmraksti
- Afiša
- Balles
- Izstādes
- Koncerti
- Teātris
- Citi pasākumi
- Sporta pasākumi
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Veselība
- Vaļasprieks
- Lietotāju raksti
- Latvijā un pasaulē
- Dzīve laukos
- Izglītība
- Operatīvie dienesti
- Novadu ziņas
- Aizkraukles novadā
- Jaunjelgavas novadā
- Kokneses novadā
- Neretas novada
- Pļaviņu novada
- Skrīveru novadā
- Vecumnieku novadā
- Viesītes novadā
- Sports
- Viedokļi/Komentāri
- Statiskas lapas
- Pazudis/atrasts
- Abonēšana
- "Staburaga" projektu raksti
- Kultūra