Staburags.lv ARHĪVS

Aizvadīti Neretas novada Grāmatu svētki

Imants Kaziļuns

2015. gada 17. marts 00:01

70
Aizvadīti Neretas novada Grāmatu svētki

Neretas novadā jau sesto reizi notika Grāmatu svētki, trešo reizi tos rīkoja Ērberģes muižas  —
Mazzalves pamatskolas — ēkā. Šogad svētkos piedalījās vairāki rakstnieki un politiķis, kas ar sanākušajiem diskutēja par Latvijas lauku nākotni.

Līdzās nopietnām diskusijām bērni un jaunieši varēja piedalīties mazāk nopietnās — par pasakām un jautriem stāstiem vai kopā ar skolotāju veikt eksperimentus, balstītus uz dažādu vielu fiziskajām īpašībām.
Lai latvieši būtu arī laukos
Vai latvieši ir visur, tajā skaitā arī Latvijas laukos, un kas būtu jādara, lai viņi tur, paliktu un skaitliski augtu, — tādas bija Saeimas deputāta Imanta Parādnieka un rakstnieka Otto Ozola, īstajā vārdā Mārtiņa Barkovska, diskusiju tēmas. Deputāts dalījās pārdomās par piedzīvoto pērn, kad kājām izstaigājis Zemgales, arī Neretas, pusi. Vienas no spilgtākajām izjūtām bijušas, ejot pa Gricgali. Viņaprāt, neņemot vērā pašreizējo drūmo situāciju, šī vieta gaida savu atdzimšanu. Bijis sajūsmā par sociālās aprūpes centrā “Lielmēmele” redzēto un tāpēc arī Grāmatu svētkos aicināja runāt par pozitīvo, to, kas būtu jādara, lai Latvijas lauki kļūtu arvien pievilcīgāki uzņēmējdarbībai un cilvēkiem kopumā.
Liekot lietā pašreizējās iespējas, esot Saeimas deputātam, Imants Parādnieks izklāstīja savu redzējumu par vienu no lielākajām problēmām lauku vidē — alkoholismu. Tāpēc šobrīd valdības līmenī notiek diskusijas par akcīzes nodokļa palielināšanu lētajam alum, jo nepieļaujama ir situācija, kad alus divu litru pudelēs ir lētāks par pienu un ūdeni.
Tikpat svarīgs ir lauku skolu darbības jautājums nākotnē, un tās nevar turpināt optimizēt, arvien vairāk vietu atstājot bez kultūras centra. Laima Grebska, Neretas Jāņa Jaunsudrabiņa vidusskolas direktore un novada domes deputāte, pievērsa uzmanību politisko partiju finansēšanas nepieciešamībai no valsts budžeta, kā tas, piemēram, ir Igaunijā.  Tas mazinātu partiju ietekmēšanu un pakļaušanu kādu konkrētu ieinteresēto personu iespaidam.
Mūža maize mājai
5. — 9. klases skolēni ieslīga cita rakstura diskusijās ar rakstnieku un dramaturgu Valdi Rūmnieku. Skolēni lasīja vairāku viņa darbu fragmentus un pretī no autora saņēma rindas no topošās pasaku grāmatas, ko plānots izdot jūnija beigās. Modernās pasakas jauniešus varētu piesaistīt, iekļaujot tajās mūsdienu tehnoloģijas, — datorus, mobilos telefonus, rūķi, kas māca ar telefonu rīkoties pūķim, kā arī citas darbojošās personas, piemēram, citplanētiešus.
Interesanta bija tikšanās ar rakstnieci un vēsturnieci Lūciju Ķuzāni. Viņa stāstīja par savas jaunākās grāmatas “No kurienes nākam” tapšanu, tajā iekļautajiem personāžiem. Izvērtējot līdz šim paveikto, rakstniece par sev būtiskām nosaukusi divas lietas — ar grāmatām centusies iezīmēt Sēliju, tās cilvēkus un skaistās ainavas, otra — mūža maizes piešķiršana Gricgales krogam, kurā viņa dzīvo jau vairāk kā divdesmit gadu. Interese par grāmatu šajos svētkos tiešām bija liela, jo visi tirgošanā izliktie eksemplāri tika izpirkti neilgā laikā.
Pārsteidz ar ikdienišķām lietām
Tiem, kuri garīgā potenciāla pilnveidošanu vēlējās sasaistīt ar praktiskām nodarbēm, lieti noderēja dabaszinību skolotājas Andas Freimanes vadītie eksperimenti, kuros demonstrēja, kā, piemēram, gaisa spiediens, ūdens blīvums un citas fiziskas īpašības izmanto sadzīvē mazliet neierastākā veidā. Kādam paliks atmiņā veids, kā no ūdens un augu eļļas ātri pagatavot gandrīz mūžīgi degošu sveci, citiem — kā četri mazi piepūsti baloni var noturēt pieaugušu cilvēku vai kā elektriskā spuldzīte, pareizi nolikta, var kļūt ļoti izturīga.
Visjaunākie svētku dalībnieki sevi un citus izklaidēja, dziedot, dejojot, spēlējot teātri — rādot ainas no “Brēmenes muzikantiem” un minot mīklas kopā ar bērnu dienas centra “Vālodzīte” darbiniecēm Aiju Dārziņu un Žannu Spriņģi.
Tos, kuriem pietika pacietības līdz dienas otrajai pusei, gaidīja pārsteigums sporta hallē — vingrotāju komandas no Ogres “Street Warriors” akrobātiskais priekšnesums. Ogrēnieši aicināja arī Neretas puses jauniešus aktīvi piedalīties, izpildot dažādus vingrinājumus, kā arī mudināja sekot viņu piemēram un labās idejas neatlikt uz vēlāku laiku, bet censties realizēt nekavējoties.