Staburags.lv ARHĪVS

Tirgū — Getliņu tomāti

Imanta Kaziļuns

2015. gada 13. marts 00:01

749
Tirgū — Getliņu tomāti

Zaļi un aromātiski sīpolloki, lieli, koši dzelteni un tumši sarkani tomāti, mazi, kraukšķīgi, svaigi gurķīši, ņipri salāti kruzuļainām lapām — pavasara vitamīnu “bumbas” marta sākumā nopērkamas arī Aizkraukles tirgū. Liela daļa dārzeņu izaudzēti Latvijā.

Andris Šnepsts no SIA “Krokuss” stāsta, ka veikalā nopērkami SIA “Getliņi EKO” siltumnīcās audzētie tomāti, kā arī no vairumtirdzniecības bāzēm Rīgā iepirktie, Latvijā audzētie sīpolloki un salāti. Svaigie gurķi gan pagaidām ir mērojuši ceļu no Polijas siltumnīcām, bet drīz vien veikala plauktos jāparādās arī pašmāju, piemēram, Jēkabpils puses Salas novada “Rītausmā” audzētiem.
Pašu audzētus sīpollokus Aiz­kraukles tirgū piedāvā viens otrs zemnieks, piemēram, no Kokneses pagasta saimniecības “Zemzari”.
Dārzeņu audzētāju kooperatīvās sabiedrības “Baltijas dārzeņi” valdes loceklis Jānis Bušs stāsta, ka kooperatīva biedrs — Salas novada SIA “Rītausma” —, kas nodarbojas ar tomātu, gurķu un salātu audzēšanu, šogad pirmo gurķu ražu nelielā daudzumā ievāca vakar, bet jau ar nākamo nedēļu varēs nodrošināt pastāvīgo klientu pieprasījumu pēc svaigiem dārzeņiem. Ja būs saulains laiks, aprīļa vidū prognozē ienākamies arī jaunos tomātus. Jau labu laiku iegādājami podiņos audzēti lapiņu salāti. Par importētajiem dārzeņiem, piemēram, Polijas gurķiem, viņš teic, ka cenu atšķirība salīdzinājumā ar pašmāju audzētiem nav jūtama un tam ir vismaz trīs nopietni iemesli — līdzīgie laika apstākļi, nodokļu politika, valsts un Eiropas Savienības atbalsts. Lai arī katrā no tiem ir noteiktas atšķirības, īpaši nodokļu jautājumā, cenu politika abās valstīs pamazām izlīdzinājusies. Poļiem gan pagaidām “pieklibo” nodokļu jautājums, un šis ir viens no iemesliem, ar ko šīs valsts zemnieki dārzeņiem notur konkurētspējīgu cenu. Dārzeņu audzēšanas nozari ietekmējusi arī Krievijas embargo radītā ekonomiskā krīze. Dārzeņu audzētāji beidzot sākuši loģiski plānot savu darbību, ņemot vērā reālo noieta tirgu. ◆