Staburags.lv ARHĪVS

Bankomātu atradīsim!

Evita Apiņa

2015. gada 12. marts 07:51

630
Bankomātu atradīsim!

Pēc tam, kad SEB banka februārī aizvēra desmit filiāļu reģionos un DNB banka sāka filiāļu pārveidošanu par finanšu konsultāciju vietām, arī mums laikraksta redakcijā nācās skaidrot situāciju lasītājiem. Cilvēki, līdz galam neizprotot notiekošo, uztraucās, kas tur­pmāk notiks ar viņu bankas kontu pēc filiāles slēgšanas, jautāja, vai arī turpmāk pensiju un algu varēs saņemt tāpat kā iepriekš.

Saistībā ar banku filiāļu slēgšanu reģionos Saeimas Budžeta un finanšu komisijas priekšsēdētājs Kārlis Šadurskis kā vienu no risinājumiem rosināja veidot īpašu finanšu pakalpojumu nodrošinājuma fondu. Šo ierosinājumu viņš pamato, ka, bankām slēdzot savas filiāles, iedzīvotājiem vairs nebūs nodrošināti ikdienas banku pakalpojumi — lauku cilvēki vairs nevar samaksāt rēķinus vai pieteikties kredītu saņemšanai, nebūs arī bankomātu, kur izņemt skaidru naudu.

Bankas šo ideju paspējušas kritizēt. “Jāsaprot, ka nav iespējams nodrošināt, lai katrā ciemā būtu bankas filiāle, autoserviss, lielveikals vai slimnīca. Šāds valstiski noteiktais minimālais pakalpojumu grozs, kas tiek subsidēts novados, kur tas ir nerentabli, nav labākais risinājums, jo līdz ar sarūkošo cilvēku skaitu reģionos tomēr būtu jākoncentrējas uz reģionu centriem un to attīstību,” skaidro SEB bankas sociālekonomikas eksperts Edmunds Rudzītis. 

Mani uztrauc vispirms tas, ka Saeimas deputāti ir tik ļoti norūpējušies, ka līdz ar banku filiāļu slēgšanu lauku iedzīvotājiem nebūs, kur samaksāt rēķinus un noformēt kredītus, lai gan vairāk vajadzētu gādāt par to, lai lauku cilvēks ar darbu spētu savu bankas kontu piepildīt. Savukārt bankas eksperta atzinums par to, ka “katrā ciemā nevar nodrošināt ne bankas filiāli, ne lielveikalu”, manī raisa smaidu. Vai lauku cilvēks jebkad ir pieprasījis līdzās savai mājai lielveikalu vai autoservisu? Vairs jau nepieprasa arī skolu un medicīnisko palīdzību uz vietas. Cilvēki no mazajiem pagastiem jau gadiem, saņemot algu vai pensiju, uz veikalu, aptieku, pie ārsta vai uz kādu iestādi dodas Aizkraukles vai Jēkabpils virzienā. Lauku ļaudis jau gadiem plāno, precīzāk, ir spiesti plānot, kā apvienot vienu braucienu uz pilsētu pie ārsta ar bankas vai citas iestādes apmeklējumu, iepērkas lielveikalos ilgākam laikam, jo tā ir lētāk un izdevīgāk. Sirmgalvji bieži stāstījuši, ka sarunā kādu radinieku vai kaimiņu, kuram par vešanu uz pilsētu samaksā, negaidot, ka mainīsies kaut kas un pēkšņi vienā rītā visas iespējas būs, piemēram, Sunākstes, Pilskalnes vai Zalves pagastā. Manuprāt, valstij vairāk būtu jādomā par to, lai lauku cilvēkam būtu, ko izņemt no sava bankas konta. Tuvāko filiāli un bankomātu, kur to izdarīt, atradīsim!