Sveic labākos piena piegādātājus

Svinīgā pasākumā pārtikas ražotājs “Food Union” sveica un apbalvoja pērnā gada labākos AS “Rīgas piena kombināts” un “Valmieras piens” piena piegādātājus. Sešu apbalvoto vidū ir divas Aizkraukles reģiona saimniecības — z/s “Palejkalni” no Aizkraukles pagasta un SIA “Bormaņi” no Kokneses.
Sešās nominācijās par kvalitatīvākā svaigpiena ražošanu, lielākā svaigpiena daudzuma piegādi, veiksmīgu sadarbību, nozīmīgu ieguldījumu piensaimniecības attīstībā un par lielāko svaigpiena izslaukumu, kā arī nominācijā “Latvijas piensaimniecības patriots” apbalvoja 30 piena piegādātāju.
Nominācijā “Par veiksmīgu sadarbību 2014. gadā” apbalvoja arī Silviju un Juri Miščenko, kuri saimnieko z/s “Palejkalni” Aizkraukles novadā, un SIA “Bormaņi” saimnieku Jāni Miezīti Kokneses novadā.
“Pagājušais gads piena nozarē bijis raibs — gada sākumā sasniegta rekordaugstākā piena iepirkuma cena atjaunotajā Latvijā, gada nogalē cenas kritums līdz piena ražošanas pašizmaksas līmenim. Taču ir viens faktors, kas piena nozarē ir nemainīgs, — stabila attīstība piena ražotāju profesionalitātes, piena kvalitātes un izslaukuma pieaugumā. Mums kā lielākajam svaigpiena iepircējam valstī ir gandarījums sveikt un izcelt labākos piena piegādātājus,” teica “Food Union” padomes priekšsēdētāja vietnieks Harijs Panke.
Arī zemkopības ministrs Jānis Dūklavs pateicās lauksaimniekiem par darbu un uzsvēra sadarbības nozīmību. “Esmu gandarīts, ka arī šajā sarežģītajā situācijā Latvijas piensaimnieki nenolaiž rokas un aktīvi darbojas, meklē un atrod aizvien jaunas iespējas saražotā produkta realizācijai, saimniecību attīstībai. Es ceru, ka piena ražotājiem un pārstrādātājiem arī turpmāk izdosies rast kopīgu valodu, kas šobrīd visvairāk nepieciešams, lai izturētu sīvo konkurenci piena tirgū,” uzsvēra ministrs.
Viedokļi
Silvija Miščenko,
z/s “Palejkalni” saimniece
— Ar šo uzņēmumu sadarbojos kopš 1994. gada. Izveidojusies laba sadarbība ar vadošajiem sapeciālistiem, esmu apmierināta ar godīgo, stingro attieksmi, vienmēr izdarījuši apsolīto. Tas arī man bijis viens no galvenajiem priekšnoteikumiem palikt pie šī piena pārstrādātāja. Priecājos arī par uzņēmuma rīkotajiem pasākumiem, novērtējums ir svarīgs. Patīkami, ka atceras, pietiek sveicienu ar labu vārdu, ziedu, neko vairāk arī nevajag.
Kopumā šobrīd uz notiekošo piena nozarē raugos skeptiski. “Food Union” ir raduši iespēju produkciju pārdot Ķīnā, bet kā ar pārējiem Latvijas piena pārstrādes uzņēmumiem? Stabilitāte, noieta tirgus jārod visiem, tikai tad situācija var uzlaboties ne tikai Latvijā, bet arī citās Eiropas Savienības valstīs. Visi taču esam saistīti. Aprīlī tiks atceltas kvotas, mūsu saimniecībai to pietiek, sods nebūs jāmaksā. Šķiet, ka arī Latvija kopumā “kā caur adatas aci izslīdēs” un kvotu pārpildes nebūs. Tas ir būtiski, jo soda nauda par kvotu pārpildi ir liela.
Piena ražotājiem Eiropas Komisija piešķīra atbalstu zaudējumu kompensēšanai, taču tas ir nepietiekams. Bet paldies par to pašu. Šobrīd ir tāda sajūta — ja pats spēsi noturēties, tad izķepurosies. Par nozares tālāko virzību grūti spriest, pat par rītdienu nevar neko zināt, kur nu vēl par tālāku nākotni.
Jānis Miezītis, SIA “Bormaņi” saimnieks
— Katru gadu rīko šo pasākumu, un es labprāt tajā piedalos. Ir noderīgi satikt kolēģus no visas Latvijas. Ne vienmēr citādi iznāk tikties, pārrunāt aktualitātes, problēmas. Sarīkojums ir labs un vajadzīgs ne tikai pieredzes un informācijas apmaiņai. Tā ir arī iespēja izrauties no ikdienas rutīnas, lauksaimniekiem darbs ir diezgan saspringts.
Ar šo piena pārstrādātāju sadarbojamies vairāk kā 25 gadus, jo, manuprāt, mētāšanās no viena pie otra neko labu ilgtermiņā nedod. Sadarbība balstās uz savstarpēju sapratni, varam viens otram palīdzēt, ja klājas grūtāk. Pastāvība ir ieguldījums ilgtermiņa interesēs, tas nodrošina stabilitāti. Nozīmīgi arī tas, ka šis ir lielākais piena pārstrādes uzņēmums valstī, tik lielam spēlētājam ir vieglāk izcīnīt vietu tirgū. Un apliecinājums tam ir tas, ka “Food Union” pagaidām vienīgie ieguva atļauju pārdot produkciju Ķīnā, drīzumā jau varētu komplektēt pirmās produktu kravas. Lai gan lēni, viss pamazām virzās uz priekšu.
Domāju, līdz šīgada rudenim piena nozarē krasas izmaiņas nav sagaidāmas. Šķiet, ka lejupslīde ir beigusies, jo piena pārstrādes uzņēmums par vienu centu palielina piena iepirkuma cenu. Tomēr tā tik un tā ir nedaudz zem pašizmaksas.
Pēc nepilna mēneša atcels piena kvotas, bet neuzskatu, ka tas īpaši ietekmēs situāciju, jo pašreizējā iepirkuma cena ir iespējami zema. Pārāk nevajadzētu satraukties par situāciju, ko radījusi Krievija, nevajag pieļaut pat domu, ka vispār kaut kas varētu notikt. Jāraugās pēc jauniem tirgiem, jādomā par palīgražošanu. Grūtāk ir saimniecībām ar kredītsaistībām. Tomēr jādomā pozitīvi, gan jau nozare atlabs. Pārtiku vajadzēs vienmēr, ēst gribēs visi. Turklāt, dzīvojot laukos, nav nekādas alternatīvas, kā vien nodarboties ar lauksaimniecību. Aizkraukles reģionā zemīte ir apkopta, apstrādāta, un šķiet, ka drīz pat tās varētu pietrūkt. Savilksim jostas, un gan drīz būs labāki laiki. Būs labi, tikai jāstrādā.
Kategorijas
- Reklāmraksti
- Afiša
- Balles
- Izstādes
- Koncerti
- Teātris
- Citi pasākumi
- Sporta pasākumi
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Veselība
- Vaļasprieks
- Lietotāju raksti
- Latvijā un pasaulē
- Dzīve laukos
- Izglītība
- Operatīvie dienesti
- Novadu ziņas
- Aizkraukles novadā
- Jaunjelgavas novadā
- Kokneses novadā
- Neretas novada
- Pļaviņu novada
- Skrīveru novadā
- Vecumnieku novadā
- Viesītes novadā
- Sports
- Viedokļi/Komentāri
- Statiskas lapas
- Pazudis/atrasts
- Abonēšana
- "Staburaga" projektu raksti
- Kultūra