Staburags.lv ARHĪVS

Šoka terapija

Sandra Pumpure

2015. gada 6. marts 11:01

199
Šoka terapija

Sākušās diskusijas par akcīzes nodokļa paaug­stināšanu alkoholam, sākot no šīgada 1. jūlija. Patlaban vēl tikai izskatītas vairākas versijas, kuram veidam un par cik likmi celt. Piemēram, alum tā varētu būt atkarīga no stipruma — jo alus stiprāks, jo likme lielāka.
Smaidu raisīja Finanšu ministrijas iejūtīgā attieksme, iestājoties par pakāpenisku akcīzes nodokļa likmju paaugstināšanu līdz 2017. gadam, jo esot svarīgi patērētājam neradīt šoku. Daudziem gan jau tagad ir mērens šoks, kad nolemj veikalā iegādāties kādu stiprāku alkoholisko dzērienu, īpaši, ja tas sen nav darīts. Tad tiešām pamatots ir jautājums — vai ir vērts tērēt tik daudz naudas alkoholam? Tādas izjūtas varētu rasties arī tiem, kuri nav ievērojuši cigarešu cenas veikalos. Tomēr ne alkohols, ne cigaretes nav pirmās nepieciešamības preces, par kuru dārdzību vajadzētu būt šokam.

Diemžēl pret daudzām lietām mums ir divējāda attieksme — it kā gribam domāt un darīt pareizi, bet atteikties no kaut kā nevaram. Līdzīgi kā ar azartspēļu zālēm. Neviens neapšauba, ka šīs spēles ir sliktas, bet tomēr neaizliedz pilnībā, jo tā ir peļņa, no kuras valsts nevēlas atteikties, lai gan šī darbība kaitē iedzīvotājiem. Atceros, cik dedzīgi lielākā daļa sabiedrības savulaik iebilda pret ierosinājumu aizliegt pārdot alkoholu 1. septembrī. Cilvēki klaigāja, it kā svētki viņiem būtu jāpavada bez maizes. Lai vai kas, bet alkohols ir tā lieta, bez kura ikdienā noteikti var iztikt.

Tomēr alkohola ražošana nenozīmē tikai preci — tās ir darba vietas un ienākumi, tostarp valsts budžetam. Ministrijas apkopotie dati atklāj, ka akcīzes nodoklis alkoholam veido gandrīz 20% no kopējiem akcīzes nodokļa ieņēmumiem. Pērn valsts budžetā tas veidoja 123,6 miljonus eiro. Finanšu ministrija nemaz neslēpj, ka akcīzes nodokļa piemērošanas primārais mērķis ir nodrošināt ieņēmumus valsts budžetā. Kur ir robeža starp peļņu un iedzīvotāju veselību? Iznāk tāds kā paradokss — ja ar vienu roku saņemam, tad ar otru dāsni nākas tērēt, lai likvidētu alkohola izraisītās sekas.

Neapšaubāmi, alkohola padārdzināšanās veicinās kontrabandas ieplūšanu valstī. Mani gan vienmēr kaitinājis apgalvojums, ka nekādi aizliegumi nelīdzēs — ja kāds gribēs, atradīs veidu, kā tikt pie kārotā. Tomēr, ja kārdinājums par lētu naudu nestāv acu priekšā, atteikties no tā ir vieglāk.