Kultūrvēstures stunda muzejā

Jaunjelgavas, Skrīveru, Neretas un Aizkraukles novada vidusskolas klašu skolēni vakar tikās Aizkraukles Vēstures un mākslas muzejā “Kalna Ziedos”. Kulturoloģijas un vēstures konkursā “Latvijas kultūras mantojuma saglabāšana” viņi sacentās jautājumos par vēsturi, cenšoties atminēt dažādu senatnes sadzīves priekšmetu nosaukumus un to nozīmi, risinot krustvārdu mīklas, liekot puzles, kā arī piedaloties mazās orientēšanās sacensībās.
Slīmests, kalpiņš, suseklis, aube un daudzi citi, kopā 24 priekšmeti, bija jānosauc un jāpastāsta par to praktisko lietojumu, kā arī laiku, kurā tos izmantoja sadzīvē. Šāds bija viens no vairākiem uzdevumiem, kurus 20 jauniešiem no Aizkraukles novada ģimnāzijas, 1. vidusskolas, Aizkraukles vakara (maiņu) vidusskolas, Jaunjelgavas vidusskolas, Andreja Upīša Skrīveru vidusskolas un Neretas Jāņa Jaunsudrabiņa vidusskolas bija sagatavojuši muzeja darbinieki. Citā uzdevumā 15 minūšu laikā bija jāsaliek piecas puzles ar Aizkraukles attēliem, kuros pilsēta redzama tās pirmsākumos, kā arī jānosauc attēlos redzamo ēku vieta.
Muzeja speciāliste Lilija Jakubenoka stāsta, ka līdz šim skolas muzeja telpas un te esošā vide aktīvi izmantota literatūras, vēstures stundām, kā arī sākumskolas bērniem stāstot gan par 18. novembri un citiem valsts svētkiem, gan mitoloģiju, kā arī gadskārtu svinībām — Meteņiem, Ziemassvētkiem, Mārtiņiem, Lieldienām un citiem. Vecāko klašu skolēni ar kultūrvēstures nodarbībām muzejā bija pirmo reizi.
Piedalīties gribētāju katrā no skolām bijis daudz vairāk, kā muzejs spēja uzņemt — stāsta Aizkraukles novada un sadarbības skolu kulturoloģijas skolotāju metodiskās apvienības vadītāja Jeļena Tolopilo. Tāpēc noteikts ierobežojums — no mazajām un vidējām skolām trīs, no lielajām — četri dalībnieki. Te bija arī skolēni, kuri izvēlējušies kārtot eksāmenu kultoroloģijā. Skolā, rīkojot kultoroloģijas olimpiādes, nav iespēju apskatīt senlietas, pieskarties tām.
Jauniešus vispirms iepazīstināja ar Aizkraukles muzeju, tā eksponātiem, to saistību ar laiku un personām. Atpazīt un nosaukt vajadzēja arī muzeja sētā esošās ēkas, un kāds no jauniešiem pagrabu asprātīgi nosaucis par alu. Komandu sastāvu veidoja tā, lai katrā būtu dalībnieki no dažādām skolām. Rezultāts bija pārsteidzoši labs, dalībnieki ar aizrautību piedalījās visu konkursa jautājumu risināšanā. Lilija Jakubenoka stāsta, ka mērķis nebija noskaidrot labāko, lai gan pareizās atbildes piefiksēja, bet gan censties papildināt esošās zināšanas ar jaunām.
Krustvārdu mīklu risināšanas laikā dažas komandas centās izmantot modernās tehnoloģijas, atbildes meklējot ar viedtālruņiem internetā, bet “špikošanu” drīz vien atklāja. Komandā “Zuzes labākās draudzenes”, kas pirmā salika visas piecas puzles, bija arī Jaunjelgavas vidusskolas 11. klases audzēkne Žanete Vanaga. Viņa stāsta, ka vēsture ir viena no viņas daudzajām interesēm, cenšas piedalīties dažādos līdzīgos pasākumos, bet nākotnē gan izvēlējusies studēt ar ekonomiku saistītu jomu. ◆
Kategorijas
- Reklāmraksti
- Afiša
- Balles
- Izstādes
- Koncerti
- Teātris
- Citi pasākumi
- Sporta pasākumi
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Veselība
- Vaļasprieks
- Lietotāju raksti
- Latvijā un pasaulē
- Dzīve laukos
- Izglītība
- Operatīvie dienesti
- Novadu ziņas
- Aizkraukles novadā
- Jaunjelgavas novadā
- Kokneses novadā
- Neretas novada
- Pļaviņu novada
- Skrīveru novadā
- Vecumnieku novadā
- Viesītes novadā
- Sports
- Viedokļi/Komentāri
- Statiskas lapas
- Pazudis/atrasts
- Abonēšana
- "Staburaga" projektu raksti
- Kultūra