Otrreiz nesāktu
Kādā stendā pamanu zirglietas, kas nelīdzinās importētajām. Irēna Baufale no Latgales, zemnieku saimniecības “Apkalmājas” Rēzeknē, stāsta, ka tās darinātas pēc sentēvu metodes un ir, iespējams, vienīgās Latvijā izgatavotās zirga aizjūga lietas.
Irēnas kundze vēlējusies saglabāt vēsturisko lokveida zirgu aizjūga tradīciju, un, lai nepazaudētu savu latvisko identitāti, svarīgi izkopt pašu, nevis aizgūt citu valstu pieredzi.
Materiālus lielākoties iegādājoties ārzemēs un tikai nelielu daļu iepērkot rūpnīcā Jelgavā, kas specializējusies apavu un siksnu izgatavošanai paredzētas ādas ražošanā. Zirgu un govju lietām vislabākais ir Baltkrievijā gatavotais materiāls.
Tā kā tam jābūt ļoti izturīgam, no piedāvātā sortimenta vislabākā ir gaišā āda. Jebkurš materiāls viens pats nav pietiekami stiprs, tāpēc dažādas ādas jākombinē.
Pēc pēdējiem statistikas datiem, Latvijā ir ap 13 tūkstošiem zirgu, no kuriem lielākā daļa ir domāti izklaidei, izjādēm, bet Latgalē zirgs joprojām ir noderīgs saimniecībā. Ar viņu pārvadā kravas, apar dārzu. Irēnas kundze stāsta, ka viņas tēvs, kuram jau astoņdesmit gadu, dārzu joprojām apstrādā ar zirgu. Tāpēc dzimtas īpašumā, turpinot jau vecātēva iesākto arodu, 2008. gadā uzbūvēta jauna saimniecības ēka, kurā ir darbnīca aizjūga lietu darināšanai. Papildus tā kalpo arī kā interesants tūrisma objekts.
Rēzekniete ar nožēlu teic, ka gan ādas apstrādes, gan citu veidu mazajam biznesam Latvijā nejūt atbalstu, un, ja viņai tagad piedāvātu — izgatavot zirglietas vai darīt ko citu, noteikti izvēlētos otro.
Kategorijas
- Reklāmraksti
- Afiša
- Balles
- Izstādes
- Koncerti
- Teātris
- Citi pasākumi
- Sporta pasākumi
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Veselība
- Vaļasprieks
- Lietotāju raksti
- Latvijā un pasaulē
- Dzīve laukos
- Izglītība
- Operatīvie dienesti
- Novadu ziņas
- Aizkraukles novadā
- Jaunjelgavas novadā
- Kokneses novadā
- Neretas novada
- Pļaviņu novada
- Skrīveru novadā
- Vecumnieku novadā
- Viesītes novadā
- Sports
- Viedokļi/Komentāri
- Statiskas lapas
- Pazudis/atrasts
- Abonēšana
- "Staburaga" projektu raksti
- Kultūra