Staburags.lv ARHĪVS

Svarīgākais, lai valoda dzīvotu

Evita Apiņa

2015. gada 5. februāris 10:18

78
Svarīgākais, lai valoda dzīvotu

Vakar noslēdzās aptauja “Gada vārds, nevārds un spārnotais teiciens”, kas šogad norisinās jau divpadsmito reizi. Sabiedrības aptaujā konkursa rīkotāji aicināja iesūtīt  spilgtākos priekšlikumus gada vārda, nevārda un spārnotā teiciena kategorijās, kas izskanējuši 2014. gadā. Gada vārds ir spilgtākais un trāpīgākais no tiem pēc latviešu valodas likumiem veidotajiem vārdiem, kas 2014. gadā izskanējuši pirmo reizi, iemantojuši vai atguvuši popularitāti vai arī lietoti ar šim gadam raksturīgu jaunu vai īpašu nozīmi.

Šajā nominācijā finālā no 150 pieteiktajiem vārdiem iekļauti “plastala”, “sirdsprojekts”, “aprisinājums”, “labs i”, “derīgot”, “ausīši” un “kremlini”, gada vārda titulu ieguva “ausīši” jeb ausu sildītāji, ko izdomājusi maza meitene. Žūrija to novērtējusi kā vajadzīgu, īsu, trāpīgu un labu vārdu ausu sildītājiem, kas gan teorētiski, gan praktiski ir labi savienojams ar austiņām.

Savukārt gada nevārda kategorijā iekļūst spilgtākie no nejēdzīgi darinātiem vai nevajadzīgi aizgūtie vārdi, kas 2014. gadā gadā parādījušies vai izplatījušies, kā arī  jau zināmi vārdi, kas šajā gadā plaši lietoti neiederīgā vai nevajadzīgi sagrozītā nozīmē. Šajā nominācijā finālā no aptuveni 170 vārdiem iekļauti vārdu savienojumi: “sieviešu aukstā gaļa”, “melnais ledus”, “pigmeju pundurezis”, “kā rezultātā”, “stāvizrāde”, “aplikācija”, “kamingouts” un “veiksmes stāsts”.
Par uzvarētāju šajā kategorijā žūrija atzinusi “aplikāciju”, kas domāta kā “lietotne” datorvidē. Žūrija norāda, ka jau esošu vārdu nevajag apkraut ar liekām nozīmēm, jo mums jau ir aplikāciju papīrs, aplikācijas no koku lapām un aplikācijas kā kompreses.

Par pagājušā gada spārnoto teicienu atzīts tandēms: politiķu Ingunas Sudrabas “Nē, tā es neesmu!” ar Artusa Kaimiņa “Tu zini, kas es esmu?”.
Manuprāt, tas, ka gada vārda, nevārda un spārnotā teiciena meklējumi valodā turpinās jau divpadsmito reizi, liecina, ka sabiedrība tomēr pievērš uzmanību valodas lietojumam ikdienā, medijos, ieklausās politiķu spārnotajos  teicienos un darina jaunvārdus. Šī akcija katru gadu liek arī apjaust, cik daudz no gada nevārda kategorijā iekļautajiem vārdiem ir mūsu katra paša vārdu krājumā, un izvērtēt to lietojumu. Tas arī apliecina, ka latviešu valoda joprojām ir dzīva, un, manuprāt, tas ir vissvarīgākais.