Staburags.lv ARHĪVS

VL-TB/LNNK politiķis rosina "bezbērnu nodevu"

LETA

2015. gada 5. februāris 09:42

62
VL-TB/LNNK politiķis rosina "bezbērnu nodevu"

Deputāts Imants Parādnieks (VL-TB/LNNK) rosina diferencēt neapliekamo minimumu un atvieglojumus par apgādībā esošām personām, sasaistot to ar vidējo darba samaksu valstī, kā arī minimālo ienākumu līmeni. Tāpat politiķis rosina izvērtēt iespēju samazināt darba devēju sociālās iemaksas un izvērtēt iespēju ieviest "bezbērnu nodevu".

Parādnieks šodien Saeimas Nodokļu politikas apakškomisijā iepazīstināja ar saviem priekšlikumiem ilgtermiņa risinājumam nevienlīdzības mazināšanai un atbalstam ģimenēm ar bērniem darba nodokļu kontekstā.

Pēc Parādnieka domām, neapliekamais minimums un atvieglojumi par apgādībā esošām personām būtu jābalsta uz "diviem objektīviem rādītājiem", kas nozīmētu mērķētu un ikgadēji mainīgu atbalstu, atkarīgu no valsts ekonomiskās izaugsmes. Šādi rādītāji ir vidējā darba samaksa un minimālais ienākuma līmenis, skaidroja Parādnieks.

Proti, mazo algu saņēmējiem neapliekamais minimums būtu 100% apmērā no minimālā ienākuma līmeņa, kas, pēc 2014.gada datiem, ir aptuveni 129 eiro. Cilvēkiem, kuri saņem algu, sākot no 70% no vidējās darba samaksas valstī jeb aptuveni 536 eiro, neapliekamais minimums būtu puse no minimālā ienākuma līmeņa jeb 64,5 eiro. Savukārt, saņemot algu vismaz 150% apmērā no vidējās darba samaksas valstī, neapliekamais minimums netiktu piemērots.

Vienlaikus Parādnieks uzsvēra, ka var diskutēt arī par citiem sliekšņiem un vairāku pakāpju sistēmu.

Tāpat deputāts piedāvā diferencēt arī atvieglojumus par apgādībā esošām personām - par pieaugušo tas būtu 125% no minimālā ienākuma līmeņa apmēra, par vienu bērnu - 150% apmērā, par diviem - 175% apmērā, bet par trīs un vairāk - 200% apmērā.

Deputāts rosina šādas izmaiņas ieviest ar nākamo gadu. Viņš uzsvēra, ka šādām izmaiņām nebūtu ietekmes uz budžetu gadījumā, ja nākamgad, pretēji plānotajam, netiktu samazināta iedzīvotāju ienākumu nodokļa (IIN) likme, bet saglabātos pašreizējā līmenī - 23%.

Parādnieks kā iespējamo atbalstošo rīcību šādām iniciatīvām piedāvā samazināt darba devēju valsts sociālās obligātās apdrošināšanas iemaksas no pašreizējiem 34,09% līdz 33,5%. Tāpat viņš rosina "ieviest papildu "solidaritātes" likmi sociālajām iemaksām 0,5% apmērā kā bezbērnu nodevu". Par šo gan vēl nepieciešamas diskusijas, akcentēja politiķis. Kā piemēru viņš minēja Vāciju, kur "bezbērnu nodoklis" esot ieviests no 2005.gadā kā 0,25% piemaksa pie aprūpes apdrošināšanas.

Parādnieks arī rosināja apsvērt papildu nodokļu atvieglojuma noteikšanu vecākam, kurš viens audzina bērnus. Līdzīga sistēma esot Īrijā un Lietuvā, piebilda politiķis.

Kopumā, komentējot savus priekšlikumus, Parādnieks pauda, ka šādā veidā tiks panākta taisnīgāka sistēma, sniedzot mērķtiecīgu atbalstu vismazāk aizsargātajām iedzīvotāju grupām. Tāpat darba devējam būtu papildu stimuls algot personu ar bērniem, jo pie vienādas bruto algas ir lielāka faktiskā alga un mazāki darba nodokļi. Tāpat mazināsies aplokšņu algu problēma, īpaši cilvēkiem ar bērniem, rezumēja Parādnieks.

Vairāki apakškomisijas deputāti pauda viedokli, ka šie priekšlikumi kopumā būtu jāizvērtē arī Finanšu ministrijai (FM). FM pārstāvji šodien informēja deputātus, ka saskaņā ar valdības deklarāciju ministrijai līdz 30.aprīlim jāsagatavo koncepcija ar priekšlikumiem neapliekamā minimuma diferencēšanai. Parādnieks gan iebilda, ka tas ir pārāk vēls termiņš, lai izmaiņas tiktu ieviestas jau nākamgad, tāpēc šo jautājumu plāno pārrunāt koalīcijas padomes sēdē.

Apakškomisijas vadītājs Vjačeslavs Dombrovskis (V) uzskata, ka kopumā daudz kas no kolēģa ierosinājumiem ir vērtējams pozitīvi. Tomēr kontekstā ar "bezbērnu nodevu" jādomā arī par cilvēkiem, kuriem nevar būt bērni un viņi pie tā nav vainīgi. Viņš arī aicināja kopumā kritiski padomāt par pieeju šim jautājumam, proti, par to, vai ir nepieciešams lielāks bērnu skaits "par katru cenu".

Opozīcijas deputāts Igors Pimenovs (S) arī bija samērā pozitīvs par šiem ierosinājumiem, tomēr pauda viedokli, ka tie būs kā "plāksteris ielaistai nevienlīdzības slimībai, kas būtu jāārstē ar antibiotikām".

Komentējot Parādnieka ierosinājumus, Latvijas Darba devēju konfederācijas pārstāvis Pēteris Leiškalns sacīja, ka kopumā tie ir ievērojami labāki par piedāvājumu vienkārši diferencēt neapliekamo minimumu, tomēr atsevišķas ieceres būtu iespējams arī pilnveidot. Vienlaikus Leiškalns uzskata, ka uzņēmēji neatbalstīs to, ka notiks atkāpšanās no solījuma samazināt IIN likmi nākamajā gadā.

Parādnieka priekšlikums kārtējo reizi izraisījis sociālo tīklu lietotāju komentāru vētru:
http://www.leta.lv/ontheweb/item/fd7b76bb-aaff-4592-a7a0-e0af5c590e9e/