Staburags.lv ARHĪVS

Ārzemju maskas brauks uz Vecumniekiem

Ārzemju maskas brauks uz Vecumniekiem

No 13. līdz 15. februārim Vecumnieku novadā norisināsies 16. Starptautiskais masku tradīciju festivāls.Lai maskošanās tradīciju saglabātu, popularizētu un attīstītu mūsdienās, ik gadu dažādās Latvijas vietās tiek organizēti starptautiskie masku tradīciju festivāli. Vecumnieku novadā festivāls notiks pirmo reizi.

Festivāla galvenais tēls – budēlis. Tas ir Zemgales masku tradīcijas spilgtākais tēls. Festivāla ietvaros ir paredzēta plaša un daudzveidīga masku grupu darbības programma ar koncertu un dažādām norisēm lauku sētās, masku izstādi, pētnieku vēstījumiem, ārvalstu viesu līdzdalību, Lielo masku gājienu un Meteņa dzīšanu ar festivāla noslēguma rituālu Vecumnieku estrādē.

Lai festivāls būtu mūsu kopīgie svētki, katrs tiek aicināts piedalīties kādā norisē vai atbalstīt, lai atjaunotu un iedzīvinātu Zemgales maskošanās tradīcijas, kas ir gadsimtiem ilgi pierādījušas Zemgales spēku un diženumu. Tāpēc jau tagad katrā Vecumnieku novada pagastā tiek veidotas savas maskas, lai tās priecētu festivāla laikā. 


Ikvienam Latvijas iedzīvotājam ir iespēja piedalīties festivālā, baudot ziemas priekus, gatavojot maskas, piedaloties lielajā masku gājienā un svinot Meteņdienu. Festivāls pulcēs folkloras kopas un etnogrāfiskos ansambļus no daudziem Latvijas novadiem. Būtiski, ka uz festivālu ieradīsies viesi no kaimiņvalstīm – Lietuvas un Krievijas.

Piedalīsies dažādas folkloras kops.

Folkloras kopa „Kupkemis” darbojas Kupiškos, kas pieder kultūrvēsturiskajam Aukštatijas novadam un mūsdienās uztur dzīvas senās maskošanās tradīcijas. Vadītāja Alma Pustovaitiene. Kopa demonstrē Lietuvā plaši izplatītu un populāru Užgavēņa (Meteņa) masku tradīciju. Masku grupas sastāvā piedalās – Kaņepe, Speķis, Jaunais pāris, Dzērve, Nāve, Āzis, Ubagi, Čigāni, Žīdi, Virsnieks un citi. Muzikanti spēlē tradicionālos instrumentus -  ermoņiku, vijoli, basi un bungas. Galvenā norise ir saistīta ar cīņu starp divām maskām - Speķi, kas simbolizē gaļas ēšanu un ziemas periodu, un Kaņepi, kas simbolizē gavēni un pavasara periodu. Kaņepes uzvara iezīmē jauna cikla sākumu.

Maskavas vēstures - novadpētniecības biedrība "Metsänen kundem" (Meža kopiena), (Krievija). Masku uzvedums „Šorikoil” (Aitas kāja). Vadītājs Andrejs Dorožkins. Šorikoil ir svētku periods, kas ilgst vienu nedēļu no jauna mēness parādīšanās brīža pēc ziemas saulgriežiem. Meru ziemas perioda tradīcijās aitas simbolikai ir nozīmīga loma. Tumšā kūtī jaunas meitas ķēra aitas. Ja gadījās veca aita, tad līgavainis būs vecs, ja jauna, tad jauns, ja gadījās gaiša aita, tad līgavainis ar gaišiem matiem, ja tumša, tad brunets. Biedrība pēta somugru cilts – meru vēsturi un tradīcijas. Meri ir dzīvojuši Krievijas vidienē Maskavas, Jaroslavļas, Kostromas un Ivanovas apkārtnē. Biedrības aktīvisti organizē lauka pētījumus, festivālus un citas aktivitātes meru tautas etnogrāfijas un kultūras apzināšanai. Viņi veido mākslinieciskas izrādes un izstādes.


Festivālu ar Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstu organizē Latvijas Folkloras biedrība un Vecumnieku novada dome.