Staburags.lv ARHĪVS

Ko atļautos ar vārdu un uzvārdu?

Evita Apiņa

2015. gada 22. janvāris 08:18

1576
Ko atļautos ar vārdu un uzvārdu?

Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) studenti kopā ar Latvijas Universitātes Matemātikas un informātikas institūta Mākslīgā intelekta laboratorijas pētniekiem izstrādājuši interneta agresivitātes indeksa sistēmu, ko nupat prezentēja. Tas ir unikāls rīks internetā publicēto komentāru sistemātiskai izpētei, ar ko iespējams identificēt visagresīvāk komentētās interneta portālu ziņas. Pētījuma projekta vadītāja, RSU asociētā profesore Anda Rožukalne skaidro, ka “iegūtie dati parāda ne tikai cilvēku reakciju uz konkrētiem rak­stiem, mēs fiksējam vispārējo noskaņojumu sabiedrībā”.

Pētnieki secinājuši, ka puse no visiem komentāriem Latvijas interneta lielākajos portālos ir naidīgi. Noskaidrots, ka biežāk lietotie vārdi komentāros ir “valsts” un “Latvija”. Viens no pētniekiem sociālantropologs Klāvs Sedlenieks domā, ka, iespējams, ar komentāriem cilvēki mistiskā veidā cer kaut ko mainīt, uzlejot samazgas kādam uz galvas.

Viena lieta ir izpētīt, apkopot un secināt, ka komentāri lielākoties ir agresīvi, naidīgi, dzēlīgi, rupji un nievājoši, pavisam kas cits — tos apkarot un “anonīmos” rakstītājus, kuri patiesībā nemaz nav tik anonīmi, sodīt.

Manuprāt, viens no svarīgākajiem iemesliem, kāpēc joprojām lasītāju viedokļu dažādības, vērtējuma vietā portāli tiek piesārņoti ar agresīviem, rupjiem un naidīgiem vārdu virknējumiem — nevaram lepoties ar pozitīvu tiesu praksi, kad par savu uzvedību internetvidē vainīgie tiek sodīti. Proti, aizvadītajā gadā Tiesībsarga birojā veiktais pētījums liecina, ka 2013. un 2014. gadā Latvijā nav izskatīta neviena civillieta par anonīmiem godu un cieņu aizskarošiem interneta komentāriem. Arī sods, piemērojot attiecīgos Krimināllikuma pantus par nacionālā un etniskā naida izraisīšanu vai nozieguma pret cilvēci attaisnošanu, piespriests vien dažos  gadījumos. Cilvēku pasivitāti, kad tikai retos gadījumos kāds izvēlas vērsties policijā par goda un cieņas aizskaršanu, skaidro arī tas, ka lielākoties policijā šos iesniegumus tikai izskata, bet lietu neierosina.

Arī portālā www.staburags.lv ik dienu lasāmi komentāri, kuros ir apvainojumi, rupjības, ļauna vēlējumi, dzēlīgums, lādēšanās, neapmierinātība un izsmiekls. Nereti tie neatbilst raksta tēmai, kas liecina, ka lielākajai daļai nemaz nav svarīgi, lai kāds sadzird viņa viedokli par kādu procesu sabiedrībā. Piemēram, ziņā par to, ka “IGA centrā” sāks darboties veikals “Mājai un Dārzam”, kāds komentētājs sūkstās, ka veikalos vairs nevar nopirkt īstu rupjmaizi, otru neapmierina attieksme Aizkraukles poliklīnikas reģistratūrā, vēl kāds “informē”, ka Aizkraukles profesionālajā vidusskolā “sakāvušies divi luņi”, bet “Staburags” par to klusē. Tas nozīmē vien to, ka diemžēl lielākajai daļai anonīmā vide vajadzīga, kur izgāzt niknumu, naidu pret jebko, jo acīmredzot ar savu vārdu, uzvārdu tādu viedokli nevar atļauties.