Staburags.lv ARHĪVS

Dzīve zem “griestiem”

Sandra Pumpure

2014. gada 12. decembris 15:14

123
Dzīve zem “griestiem”

Laba ziņa sociāli mazāk aizsargātajām sabiedrības grupām — no nākamā gada paredzēta “griestu” noņemšana ģimenes valsts pabalstiem un pensiju indeksācija, kā arī citi sociālie pasākumi.

Vecākiem ir būtiski, ka ģimenes valsts pabalsts būs pirmskrīzes līmenī. Ja šobrīd pabalsts vienam bērnam ir 11,38 eiro mēnesī, tad par katru nākamo bērniņu tas būs lielāks. Varu cerēt, ka ierasto 34,15 eiro vietā nākamajā gadā es kā triju bērnu  māmiņa saņemšu jau 68,38 eiro. Šo pabalstu var uztvert vienīgi kā valsts labo žestu kaut nedaudz atbalstīt ģimenes, jo saprotams,  ka apmēram tik nepieciešams, lai divas reizes veikalā ģimenei nopirktu ikdienišķo pārtiku. Taču tagad Labklājības ministrija plānojusi paplašināt daudzbērnu ģimeņu loku, nosakot, ka par tādām uzskatāmas tās, kuru aprūpē ir trīs vai vairāki bērni līdz 24 gadiem.
Kā plašsaziņas līdzekļos skaidroja labklājības ministrs Uldis Augulis, šiem mērķiem nebūs nepieciešami papildu līdzekļi budžetā. Ja par izmaksām viss ir skaidrs, tad neizpratni rada iemaksas sociālajā budžetā. Šogad atjaunota sociālās apdrošināšanas iemaksu maksimālā apmēra noteikšana. Tas nozīmē, ka cilvēki nevarēs veikt īslaicīgi lielākas sociālā nodokļa iemaksas, lai saņemtu tūkstošiem lielu, piemēram, pabalstu par bērna piedzimšanu. Iemaksu “griesti” nākamgad būs 48 600 eiro. Apzināts, ka tas skars apmēram 0,4 procentus jeb 4293 cilvēkus. Labklājības ministrija atskārtusi, ka šāda kārtība nostāda šos cilvēkus priviliģētākā situācijā par pārējiem iemaksu veicējiem, jo no ienākumiem, kas pārsniedz šo summu, var neveikt valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas. Tas viss tikai palielina sociālo nevienlīdzību, kaut arī nabadzības mazināšana ir noteikta kā viena no valsts prioritātēm.

Speciālisti gan izpētījuši — ja arī nebūtu iemaksu “griestu”, sociālā budžeta sistēma to 0,4 procentu dēļ nesašūpotos, tomēr taisnīgi tas nav. Līdzšinējās kārtības vietā Labklājības ministrija rosina noteikt ierobežojumu vidējai sociālās apdrošināšanas iemaksu algai, no kuras tiek aprēķināti sociālie pabalsti, slimības, bezdarbnieka, maternitātes, paternitātes un vecāku pabalsts. Tiek piedāvāts noteikt, ka šī summa gadā nedrīkstēs pārsniegt valstī vidējās sociālās apdrošināšanas iemaksu algas septiņkārtīgu apmēru. Tad būs noteikts to personu, kuras var neveikt iemaksas no visiem darba ienākumiem, loks. Aprēķināts, ka, īstenojot šos ierosinājumus, ieņēmumi valsts sociālās apdrošināšanas speciālajā budžetā 2016. gadā palielinātos aptuveni par 45,4 miljoniem eiro. Droši vien grūti atrast ideālu formulu, kas apmierinātu visus, bet līdzšinējā nodokļu politika Latvijā ir kā brauciens no viena grāvja otrā. Tikai pa vidu kā uz šauras zemes strēles ir ģimenes ar bērniem, pensionāri un trūcīgie iedzīvotāji, kuri bieži vien neredz gaismu tuneļa galā.