Staburags.lv ARHĪVS

Grib, lai skolā māca spēlēt zolīti

Sandra Pumpure

2014. gada 28. novembris 09:06

146
Grib, lai skolā māca spēlēt zolīti

Iedzīvotāju iniciatīva ir ļoti apsveicama, tomēr katram kokam ir divi gali. Portālā “Manabalss.lv” izskan dažādi ierosinājumi, kam mēģina vākt iedzīvotāju parakstus, lai iniciatīvu iesniegtu izskatīšanai Saeimā. Daļa no tiem izraisa smaidu un neizpratni.

Viena no jaunākajām parak­stu vākšanas akcijām ir par to, lai kāršu spēli “Zole” iekļautu vispārējās vidējās izglītības mācību programmā. Iniciatīvas iesniedzēja Agnese Puriņa izcēlusi šīs kāršu spēles milzīgo izglītojošo un attīstošo potenciālu, kas patlaban netiekot pilnībā izmantots, tādējādi ignorējot mūsu valsts attīstību nākotnē. Tas gan būtu fakultatīvs priekšmets, un tā apgūšanas mērķis nosaukts  — loģiskās domāšanas attīstīšana. Pie tā visa pievienota arī spārnotā frāze par nacionālo vērtību saglabāšanu.

Ir bijušas dažādas diskusijas par priekšmetiem, kas jāievieš mācību programmās, lai tie būtu mūsdienīgi, veicinātu bērnu attīstību un, kas nav mazsvarīgi, iegūtās zināšanas un prasmes noderētu tālāk dzīvē. Nevaru gan iedomāties, kā to visu labvēlīgi veicinātu azartspēles, kas ir arī zolīte. Šāds ierosinājums varētu būt diezgan liels pārsteigums jaunajai izglītības un zinātnes ministrei Mārītei Seilei, kura atzinusi —
ir stingri jāiezīmē “sarkanās līnijas” jeb robežas tam, cik un kādus jaunus mācību priekšmetus skolās var ieviest. Runa gan ir par satura ziņā krietni izglītojošākām lietām nekā kāršu spēles.

Šīs idejas atbalstītāju nav daudz, un, visticamāk, neizdosies savākt 10 000 parakstu, lai tā nokļūtu līdz Saeimai, bet diskusiju tā raisa. Sabiedrība interneta komentāros kā allaž nesnauž, un daži mani patiesi uzjautrināja. Ja kādu nacionālo vērtību jūtamies pazaudējuši, tad humora izjūtu nē. Viens no komentētājiem atzinis: “Pokeru vajag mācīt! Ja naudu neprot nopelnīt citādā veidā, tad varēs vismaz tādā!” Šādā kontekstā zolītes spēlēšana ir atbalstāma, ja par  primāro bērna audzināšanā uzskatām naudas pelnīšanu.

Kāda sieviete, kura pati ir aizrautīga zolītes spēlētāja un dēla māmiņa, šādu rosinājumu noteikti neatbalsta. Viņa atzīst, ka zolīte ir un paliek azartspēle, kas veicina atkarību. Jā, tā palīdz trenēt atmiņu, bet ir citas alternatīvas, tāpēc skolā drīzāk būtu jāmāca spēlēt šahu un dambreti. Viņas bērnudārznieks kārtis vēl nepazīst, jo vecāki uzskata — bērns tam vēl ir par mazu. Arī es kā māte paļaujos, ka skolā manu bērnu prasmes spēs attīstīt ar tradicionālām vērtībām un pārbaudītām metodēm.