Vilkiem sācies “skolas laiks”

Septembra beigās Neretas novads kļuvis par vilku baru iecienītu sirošanas vietu. Divās saimniecībās pāris dienu laikā no plēsēju zobiem cietušas vairāk kā desmit aitas.
Pamana cilvēku un aizbēg
Viena no plēsēju biežajām medību vietām ir Zalves pagasta bioloģiskā zemnieku saimniecība “Kalna Bincāni”. Tā jau četrus gadus no bijušās saimnieces Ilgas Ceras nonākusi dēla Aivja rīcībā. Viņš stāsta, ka vēl pagājušajā nedēļā te ganījās vairāk kā 80 aitu. Naktī, kad dzīvnieki bija āra aplokā, pēc vilku uzbrukuma viena aita bijusi beigta uzreiz. Dzīvnieki bija satrakojušies un panikā salauzuši aploku.
Dienu vēlāk rīta pusē saimniecības tuvumā ieraudzīts vientuļš vilks, kurš sagrābis aitu, bet, pamanījis cilvēku, medījumu pametis un aizbēdzis. Mājlopam bija saplosīta pakaļkāja, un diemžēl viņu nav izdevies glābt. Zināms, ka pagājušajā sestdienā vietējie mednieki mežā aptuveni divus kilometrus no “Kalna Bincāniem” sastapušies ar lielu vilku baru.
Aivis stāsta, ka ar bioloģisko aitkopību nodarbojas jau daudzus gadus un šādi uzbrukumi nav retums. Kompensāciju par kritušajiem dzīvniekiem varētu saņemt, ja ganāmpulks būtu apdrošināts.
Turpina iesākto
Jaunais saimnieks beidzis Vecbebru profesionālo vidusskolu, arī viņa māte savulaik absolvējusi šo pašu mācību iestādi. Bijis praksē Somijā un turpina ģimenes izvēlēto nodarbi — aitkopību. Māte Ilga Cera stāsta, ka aitām veltot daudz laika un rūpju, vai katra tiek apmīļota. Pavasara beigās viss ganāmpulks saņēma “pedikīra”, “manikīra” un “friziera” pakalpojumu. Kāda firma no Alūksnes puses šo darbu veikusi ļoti profesionāli. Iegādāts arī jauns Merino šķirnes teķis iepriekšējā Latvijas tumšgalvja vietā.
Pirms vairāk kā 20 gadiem “Kalna Bincānos” sākuši ar nedaudz hektāriem zemes, kas vēlāk pieauga līdz aptuveni 50 hektāriem. Bijušas sešas aitas, pašlaik saimniecībā 100 dzīvnieku ir maksimāli iespējamais skaits. Joprojām atsakoties no kredītu iespējām, iztiek ar trim esošajām aitu novietnēm. Savukārt bioloģisko saimniekošanu izvēlējušies gan subsīdiju dēļ, kas ir lielākas nekā konvencionālajiem lauksaimniekiem, gan tāpēc, lai ļautu zemei atpūsties pēc daudzu gadu indēšanas kolhoza laikā. Dzīvniekus pabaro tikai ar pašu izaudzēto un nokulto.
Līdzīgi gadījumi vai katru gadu
“Kalna Bincānu” saimnieki stāsta, ka pagājušajā nedēļā vilku bars nokoda deviņas aitas arī Pilkalnes muižas saimnieka Valda Tomsona ganāmpulkā. Sazinoties ar muižas saimnieku, viņš pastāstīja, ka plēsēji vienu aitu esot apēduši uzreiz, pārējās nācies aprakt. Nākamajā dienā, iespējams, no stresa kritušas vēl dažas. Saimnieks gan atzīst, ka līdzīgi gadījumi ap šo laiku ir vai katru gadu, kad augustā — septembrī vilku mātes mazos vilcēnus ved “dzīves skolā”, ierāda, kā medījami dzīvnieki. Aitu ganāmpulks ir visērtākā “klase” šajā “skolā”.
Šādos gadījumos, kad no vilku uzbrukuma krituši dzīvnieki, Pārtikas un veterinārais dienests iesaka vispirms vērsties pie tuvākā veterinārārsta, kurš palīdzēs organizēt dzīvnieku savākšanu. ◆
Kategorijas
- Reklāmraksti
- Afiša
- Balles
- Izstādes
- Koncerti
- Teātris
- Citi pasākumi
- Sporta pasākumi
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Veselība
- Vaļasprieks
- Lietotāju raksti
- Latvijā un pasaulē
- Dzīve laukos
- Izglītība
- Operatīvie dienesti
- Novadu ziņas
- Aizkraukles novadā
- Jaunjelgavas novadā
- Kokneses novadā
- Neretas novada
- Pļaviņu novada
- Skrīveru novadā
- Vecumnieku novadā
- Viesītes novadā
- Sports
- Viedokļi/Komentāri
- Statiskas lapas
- Pazudis/atrasts
- Abonēšana
- "Staburaga" projektu raksti
- Kultūra