Staburags.lv ARHĪVS

Valstij jāattīstās līdzsvaroti

Līga Patmalniece

2014. gada 2. oktobris 00:01

190
Valstij jāattīstās līdzsvaroti

SKDS veiktā aptauja šobrīd liecina, ka oktobrī gaidāmajās Saeimas vēlēšanās 5% barjeru varētu pārvarēt četri politiskie spēki — “Saskaņa”, “Vienotība”, Nacionālā apvienība ““Visu Latvijai!" — “Tēvzemei un Brīvībai”/LNNK” un Zaļo un Zemnieku savienība. “Staburags” turpina iepazīstināt ar šo partiju pārstāvjiem, intervējot pa vienam kandidātam no Zemgales vēlēšanu apgabala.

Zemgales reģionā partijas “Vienotība” deputātu kandidātu vidū ir Gita Rūtiņa. Viņa jau vairākus sasaukumus ir Kokneses novada domes deputāte, juriste, kā arī lektore Latvijas Universitātē un Rīgas Stradiņa universitātē.

— Kāpēc esat nolēmusi kandidēt 12. Saeimas vēlēšanās?
— Partijas “Vienotība” Kokneses nodaļa ierosināja iekļaut mani Saeimas deputātu kandidātu sarak­stā, un es tam piekritu. Esmu juriste, man ir liela pieredze darbā valsts pārvaldē, esmu piedalījusies daudzu Latvijas normatīvo aktu izstrādē, lielākoties vides aizsardzības un sabiedrības veselības jomā, tādēļ, manuprāt, spētu labi pildīt Saeimas deputāta pienākumus. Varu dot savu ieguldījumu kvalitatīvu lēmumu pieņemšanā un labā valsts pārvaldē. Galvenais mani interesējošais mērķis ir līdzsvarota Latvijas attīstība.
— Ko mums dos jūsu ievēlēšana Saeimā?
 — Diezgan labi pārzinu to cilvēku problēmas, kuri nedzīvo Rīgā, un patiešām uzskatu, ka Latvija nav tikai Rīga. Es labi pārzinu mehānismu, kā darbojas valsts pārvalde, izprotu likumdošanas procesu un normatīvos aktus, tādēļ varu atrast dažādu problēmu risinājumus. Parasti cenšos rast reālus, pamatotus risinājumus un, pirms pieņemt lēmumu, tiecos domāt soli uz priekšu. Vislabāk varu strādāt ar vides aizsardzības un dabas resursu izmantošanas, sabiedrības veselības, valsts pārvaldes un pašvaldību, juridiskajiem, Eiropas Savienības (ES), arī tautsaimniecības jautājumiem.
— Kā jūsu pārstāvētā partija plāno attīstīt Latvijas laukus?
— “Vienotība” savā programmā ir paredzējusi līdzsvarotai reģionu attīstībai īstenot Lauku attīstības plānu. Ir paredzēts izstrādāt un ieviest Latgales attīstības plānam analoģiskus Zemgales, Vidzemes, Kurzemes un Lielrīgas reģionu attīstības plānus. Latgales attīstības plāna ieviešanas rezultātā ir realizēti konkrēti projekti: piemēram, uzlabots ceļu segums vairākos posmos, atbalstīta mazo un vidējo uzņēmumu attīstība  un vēl citi. Plāniem jābūt rezultatīviem. Šajos plānos iespējams akcentēt arī tieši pierobežas vajadzības. “Vienotības” programmā paredzēts mērķtiecīgi investēt ceļu un transporta infrastruktūrā.
— Kas varētu būt jūsu pārstāvētās partijas sadarbības partneri 12. Saeimā?
— “Vienotība” cer, ka arī pēc šīs Saeimas vēlēšanām varēs sadarboties ar esošajiem koalīcijas partneriem. Nav iespējama, īpaši pašreizējos apstākļos, sadarbība ar partiju “Saskaņa” un Latvijas Krievu savienību. Ja Saeimā iekļūs kāda no mazākajām vai jaunajām partijām, sadarbības iespējas ar tām būs atsevišķi jāizvērtē. Pašlaik “Vienotībā” nav pieņemti lēmumi šajā jautājumā. Vienlaikus jācer, ka jaunajā Saeimā būs vienprātība, nevis liela sadrumstalotība, kas ļoti sarežģī darbu.
— Jūsu pārstāvētā politiskā spēka priekšvēlēšanu programmā rakstīts: “Pārliecība par valsts spēju aizsargāt savus iedzīvotājus un nacionālās intereses ir īpaši svarīga pašreizējā ģeopolitiskajā situācijā.” Kā, jūsuprāt, par šo drošību varētu gādāt?
— Vispirms ir jāiegulda valsts aizsardzības spēju stiprināšanā. “Vienotība” atbalsta finansējuma pakāpenisku palielināšanu valsts aizsardzībai līdz 2% no IKP. Īpaši jānodrošina pienācīgi ieguldījumi pretgaisa, informācijas sistēmu aizsar­-
dzībā un Zemessardzes attīstībā. Ir jāpanāk ilgstoša NATO klātbūtne Latvijā. Tāpat ir svarīga Latvijas interešu pārstāvniecība starptautiskās organizācijās, īpaši ES. Ir jāstrādā, lai jau ES normatīvo aktu izstrādes periodā tajos tiktu iekļautas Latvijas nacionālās intereses. Pateicoties vēlētājiem, “Vienotībai” ir spēcīga pārstāvniecība Eiropas Parlamentā, tādēļ var cerēt, ka šie pieredzējušie deputāti vajadzības gadījumā var labi paust un aizstāvēt Latvijas viedokli par dažādiem lēmumiem. Arī Valdis Dombrovskis, kurš ir izvēlēts ietekmīgajam Eiropas Komisijas viceprezidenta amatam, var veicināt Latvijas interešu labāku ievērošanu. Ir jāpaplašina Latvijas interešu pārstāvniecība arī ārpus ES. Tādēļ ir paredzēta jaunu Latvijas vēstniecību atvēršana, vispirms Āzijas reģionā. ◆