“Galaktikas” jaunieši Portugālē gatavo latviešu uzputeni

Jauniešu biedrību dalībnieki un viņu vadītāji no Latvijas, Bulgārijas un Slovēnijas 1. septembrī devās uz tālo Portugāli, lai kopā ar šīs valsts pārstāvjiem piedalītos starptautiskā jauniešu apmaiņas projektā “Cultural seeds”. Projekta dalībnieki no biedrības “Galaktika” bija Inguna Juhņeviča, Daiga Geižāne, Annija Višere, Edgars Nuhtiļins un Gunārs Tilgalis.
Projektu finansēja programma “Erasmus+”. Ar līdzfinansējumu piedalījās arī paši dalībnieki, jo programma apmaksāja tikai 70% ceļa izdevumu.
Par ko bija projekts? “Cultural seeds” — kā liecina pats nosaukums, lauksaimniecība un ar to saistītās nozares ir ļoti aktuālas mūsdienās. Daudz ir vietu pasaulē, kur cilvēki nespēj sevi pabarot un cieš badu. Darbs norisinājās radošajās darbnīcās — izcept kultūru, stādīt kultūru, uzmeistarot kultūru un citās. Jauniešu galvenais uzdevums bija kultūras izpēte ar ēdienu palīdzību, un visi piedalījās to gatavošanas procesā. Katras valsts pārstāvji gatavoja savus ēdienus. Portugāļi vārīja tomātu un ķirbju ievārījumu, latvieši gatavoja uzputeni un maizes zupu. Vēlāk paši kopā ar slovēņiem to arī notiesāja, pārējie pieklājīgi pagaršoja. Tomātu ievārījums pēc garšas atgādināja aprikožu ievārījumu. Viena grupa veidoja mākslas darbus, izmantojot paletes. Projekta uzdevums bija izlietot visu, kas vairs nav vajadzīgs, tāpēc no paletēm tapa galds un krēsli, puķupodi, kurus mūsu Daiga apgleznoja. Visā pasaulē aktuāli ir otrreiz izmantojamie resursi, arī apģērbs. Tas šobrīd ir moderni Eiropā un liecina, ka mums ir svarīga pasaules nākotne. Ja portugāļi ieietu mežā Latvijā un ieraudzītu, cik tur mētājas koku, viņi noteikti būtu nepatīkami pārsteigti.
Lauksaimniecības grupa stādīja dažādus augus un veidoja dārzu. Liels bija Annijas pārsteigums, kad tos vajadzēja stādīt tādā zemē kā mūsu smiltis. Zeme tiek īpaši mēslota, un augi labi aug.
Viens projekta dalībnieks no katras valsts darbojās mediju grupā un veidoja video, avīzes, intervēja pārējos projekta dalībniekus.
Vienu dienu jaunieši devās uz ģimenes uzņēmumu, kas Portugāli apgādā ar kāpostiem. Labā klimata dēļ kāposti izaug vienā mēnesī, un pēc novākšanas tos atkal var stādīt jaunai ražai. Zeme, protams, atkal izskatījās pēc smiltīm, toties ražu vāc vairākas reizes gadā. Kaut mums tā būtu!
Pilsēta, kurā viesojāmies, Peniše ir okeāna krastā, tā ir viena no tīrākajām vietām Portugālē, liekas, arī viena no skaistākajām. Gadā šeit ierodas miljoniem sērfotāju no visas pasaules. Ekonomiski tas padara Portugāli par samērā turīgu Eiropas valsti.
Tas bija vienreizīgi — ieraudzīt okeānu! Mūsu jaunieši to redzēja pirmo reizi dzīvē. Okeānā ik pēc divām stundām ir paisums un bēgums, kaut ko tādu Latvijā nevar piedzīvot! Vienu dienu visi projekta dalībnieki devās sērfot, tas bija neaizmirstams piedzīvojums, un kādam pat izdevās piecelties kājās, gluži kā filmā. Citu dienu gājām pārgājienā pa klintīm gar okeānu. Labi, ka mammas neredzēja tās stāvās klintis, pa kurām rāpāmies.
Projekta nedēļa pagāja nemanot, un, guvuši jaunu, neaizmirstamu pieredzi, atgriezāmies mājās. ◆
Kategorijas
- Reklāmraksti
- Afiša
- Balles
- Izstādes
- Koncerti
- Teātris
- Citi pasākumi
- Sporta pasākumi
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Veselība
- Vaļasprieks
- Lietotāju raksti
- Latvijā un pasaulē
- Dzīve laukos
- Izglītība
- Operatīvie dienesti
- Novadu ziņas
- Aizkraukles novadā
- Jaunjelgavas novadā
- Kokneses novadā
- Neretas novada
- Pļaviņu novada
- Skrīveru novadā
- Vecumnieku novadā
- Viesītes novadā
- Sports
- Viedokļi/Komentāri
- Statiskas lapas
- Pazudis/atrasts
- Abonēšana
- "Staburaga" projektu raksti
- Kultūra