Staburags.lv ARHĪVS

Sivēnus joprojām izvēlas nereģistrēt

Imants Kaziļuns

2014. gada 26. septembris 00:01

53
Sivēnus joprojām izvēlas nereģistrēt

Saistībā ar Āfrikas cūku mēra izplatīšanos Ministru kabinets šonedēļ apstiprināja grozījumus normatīvajos aktos, nosakot īpašu tiesisko režīmu un izsludinot ārkārtas situāciju arī visā Jaunjelgavas novadā, Neretas, Aizkraukles, Skrīveru un Vecumnieku novadā. 


Ministru kabineta rīkojums paredz, ka Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) uzrauga biodrošības pasākumu īstenošanu šajās teritorijās, palīdzēs dzīvnieku īpašniekiem saglabāt cūkas pašpatēriņam un īstenot noteiktus biodrošības pasākumus, pasargājot dzīvniekus no inficēšanās ar vīrusu.
Cūku audzētājiem jaunajās teritorijās esošajās cūku novietnēs biodrošības pasākumus jāsāk īstenot ne vēlāk kā šīgada 9. oktobrī, un tie visā Āfrikas cūku mēra (ĀCM) apdraudētajā teritorijā jāuztur līdz 2018. gada 31. decembrim.
Līdz trim mēnešiem pagarināts termiņš, kādā dzīvnieku īpašnieki, kuri savā novietnē nevar īstenot biodrošības pasākumus, nodrošina cūku sugas dzīvnieku nokaušanu.
Latvietis bez cūkas neiztiks
Andris Silaraups no zemnieku saimniecības “Sirmēni” Aizkraukles pagastā stāsta, ka viņa pārziņā ir 60 sivēnmāšu un 700 sivēnu. Par ārkārtas situācijas ieviešanu viņš teic, ka tam gatavojies laikus, iegādājies visu nepieciešamo, tajā skaitā dezinfekcijas paklājus, kuru lietošana līdz ar jaunajiem noteikumiem ir obligāta. PVD inspektori saimniecību vēl nav apmeklējuši. Pagaidām par lieliem neparedzētiem izdevumiem viņš nesūdzas. Jautāts, vai jaunie noteikumi bažas nerada, Andris Silaraups atbild, ka lieks satraukums ir nevietā, jādara viss iespējamais, lai slimību neievazātu un nevajadzētu izkaut cūkas. Prognozējot saimniecības darbību nākotnē, “Sirmēnu” saimnieks teic: “Latvietis ir gaļas ēdājs un bez cūkas neiztiks. Apgrozījums ir atkarīgs no tā, kā pats spēj “grozīties”.” Cūkgaļas cena pēdējā laikā īpaši nav samazinājusies, novērojams mazs kritiens — 10 eirocentu par dzīvsvara kilogramu. Sivēni joprojām ir pieprasīti, bet tos pērk jau pastāvīgie klienti, jauni nerodas. Valsts paredzētās kompensācijas, kādas pienākas gadījumos, ja cūkas jāizkauj, Andris Silaraups nekomentē, jo tās pagaidām ir tikai solījumi, jāskatās reālā situācija.
Sunākstes pagasta saimniecībā “Vaivariņi” ir septiņas sivēnmātes. Saimniece Maija Janovska stāsta, ka jaunās prasības nav nekas īpašs un tās ievēro jau labu laiku. Šobrīd atkal aktualizēti biodrošības pasākumi, piemēram, par higiēnu, atsevišķu apģērbu un apaviem tikai darbiem kūtī. Līdz oktobra sākumam papildus cilvēkiem paredzētajiem dezopaklājiem tādi jāizvieto arī automašīnām. Saimniece atzīst, ka līdz šim slimības ierobežošanai atbildīgās iestādes darījušas pārāk maz. Tas pierādījies arī Aglonas svētkos augustā, kad nelietoja automašīnām nekādus dezinfekcijas līdzekļus. “Vaivariņus” PVD pārstāvji apmeklējot bieži, bet šīs vizītes nav saistītas ar aizrādīšanu vai sodiem, bet gan konsultācijām, ieteikumiem, kā praktiski un ar mazākiem līdzekļiem īstenot biodrošības prasības.
Par šīs slimības izplatību viedoklis gan Aizkraukles puses, gan arī Sunākstes cūkkopējiem ir līdzīgs — rodas iespaids, ka, tāpat kā ar cukurbiešu audzēšanas un pārstrādes nozares iznīcināšanu, Latvijā vēlas likvidēt arī cūkkopību.
Skrīveros bez panikas
Skrīveru novada lauku attīstības konsultante Sarmīte Jansone teic, ka novada saimniecībās cūkkopība vien bijusi kā vaļasprieks un pēc pirmajām ziņām par ĀCM lielākā daļa savus sivēnus nokāvuši, kurš pārdevis, kurš gaļu ielicis saldētavā. Novada zemnieki specializējušies graudkopībā, piensaimniecībā, augļkopībā un dārzeņkopībā, tādēļ jaunie noteikumi par ārkārtas situāciju paniku nav radījuši.
Valsts lauku tīkla Aizkraukles novada uzņēmējdarbības konsultante Valentīna Beča par situāciju novadā stāsta, ka ar cūkkopību nodarbojas tikai viena saimniecība. Tos, kuriem kūtī ir pāris cūku, katru gadu aicina reģistrēt dzīvniekus Lauksaimniecības datu centrā. Šī prasība nav jauna, par to regulāri atgādina semināros, tomēr ik pa laikam ir kāds, kurš teic, ka par obligāto reģistrāciju iepriekš neko nav zinājis.
Iegādāsies dzesēšanas kameras
Vecumnieku novada lauku attīstības konsultante Aiga Saldābola teic, ka saimnieki, kuri audzē pāris cūku, pašlaik tās izkauj. Lielāks cūku komplekss ir Valles pagastā, bet arī tas pēdējā laikā ražošanas apjomu ir samazinājis. Mazajām saimniecībām grūtības varētu sagādāt biodrošības pasākumu ievērošana. Īpaši tas attiecas uz lauku sētām tuvu mežam.
Līdzīgi kā citviet, arī Vecumnieku novadā, tajā skaitā Valles un Kurmenes pagastā, ir saimnieki, kuri savus dzīvniekus nevēlas reģistrēt. Lai gan augustā šajā ziņā novadā veica informēšanas kampaņu, arī 29. septembrī visi interesenti aicināti uz Vecumniekiem, lai tiktos ar PVD pārstāvjiem un biedrības “Latvijas Mednieku savienība” valdes priekšsēdētāju Jāni Baumani. Saistībā ar medniekiem, kuriem šajos ārkārtas situācijas apstākļos jābūt īpaši uzmanīgiem, Aiga Saldābola teic, ka tuvākajā laikā  katrā pagastā medījuma uzglabāšanai tiks iegādāts pa dzesēšanas kamerai. ◆