Staburags.lv ARHĪVS

Par valsts naudu mazajiem pilnas kabatas kārumu

Imants Kaziļuns

2014. gada 26. septembris 00:01

334
Par valsts naudu mazajiem pilnas kabatas kārumu

Sunākstes pamatskolā mācās 48 skolēni. Līdz 3. klasei bērniem par pusdienām maksā valsts, katram 1,42 eiro. Pārējiem pusdienas ir lētākas, 0,70 eiro, bet par tām jāmaksā bērnu vecākiem.


Pirmdienās, trešdienās un piektdienās skolas pavāre Sarmīte Vindule bērniem gatavo gaļas ēdienus kopā ar kartupeļiem, griķiem vai tik ļoti iecienītos makaronus ar gaļas mērci. Neiztrūkstošs ir arī saldais ēdiens. Otrdienās un ceturtdienās tradicionāli ir zupa un deserts. Zupas skolēni izvēloties ēst vairāk kā vienu porciju, un pēc tās sastājoties rinda.
Jaunāko klašu bērni par viņiem atvēlēto pusdienu naudu saņem arī augļus — banānus, apelsīnus, nektarīnus, melones vai kādu citu, ko var apēst pēc pusdienu laika. Pusdienu ēdienā ir vairāk gaļas, maizes un piena produktu nekā vecāko klašu skolēniem. Skolas pavāre stāsta, ka nereti porcijas ir par lielu, daži tās neapēd. Tāpēc ir iespēja porciju lielumu nedaudz mainīt un, samazinot tās, par atlikušo naudu iegādāties, piemēram, biezpiena sieriņus, sausās brokastis, maizītes vai ko citu. Ja summa ēdināšanai visiem skolēniem būtu vienāda — 1,42 eiro, virtuves darbu un ēdināšanu plānot būt vieglāk. Diemžēl summu atšķirība rada arī nesaskaņas starp skolēniem. Rodas situācijas, kad mazajiem pilnas kabatas dažādu kārumu un vecāko klašu skolēni par to apvainojas, daži mazākos apceļ un pieprasa našķus atdot vai atņem.
Sarmīte Vindule stāsta, ka nevienlīdzību izdodas mazināt, lielākajiem bērniem rudenī  dodoties pie vietējiem zemniekiem palīgā nolasīt kartupeļus, par ko viņi skolai piegādā kartupeļus, sīpolus, burkānus un citus dārza labumus. Attiecīgi par 0,70 eiro ik dienu saimnieces sarūpē piena, gaļas un miltu produktus. Vai skolēnu vecāki varētu maksāt nedaudz vairāk, tādējādi uzlabojot un palielinot porcijas? Tas neesot iespējams, jo Sunākstē darba vietu maz, un nereti vecākiem jau šo pašu summu grūti samaksāt. Pilsētas skolās, kur skolēni var iepirkties kafejnīcā vai veikalā, šādas domstarpības, iespējams, rodas retāk.
Pašlaik vēl nav sākta “piena programma”, kādu agrāk piedāvāja iepriekšējais sadarbības partneris — uzņēmums “Tukuma piens”. Produktu piegādātāji, ar kuriem Jaunjelgavas novada domei noslēgts līgums, no firmas “Sanitex” bērniem piedāvā Polijā ražotu pienu, līdzīgu Latvijā pazīstamajai “Lāsei”. Bērniem gan šis piens garšojot, jo līdzīgs kondensētajam pienam. Skolas pavāri neapmierina arī “Sanitex” noteiktās produktu piegādes dienas — trešdiena un piektdiena. Nedēļas sākumā virtuvē produktu ir mazāk, un nākas likt lietā atjautību un izdomu, lai pabarotu skolēnus. Savukārt prieks esot par programmas “Skolas auglis” darbības sākumu novembrī. To paredz noslēgtais līgums ar Viesītes novada kooperatīvu “Poceri”. ◆