Staburags.lv ARHĪVS

Apzināties brīvības vērtību

Guna Mikasenoka

2014. gada 15. augusts 15:02

83
Apzināties brīvības vērtību

Pirms 25 gadiem 23. augustā vairāk nekā miljons Baltijas valstu cilvēku sadevās rokās 600 kilometru garā ķēdē, simbolizējot Igaunijas, Latvijas un Lietuvas brīvības centienus. To laiku atceros kā ļoti satraucošu un saviļņojošu, “Baltijas ceļa” himna “Atmostas Baltija” bija spilgts brīvības alku apliecinājums, kas aizkustināja līdz sirds dziļumiem. Pati “Baltijas ceļā” gan nestāvēju, bet vēroju televīzijā un visam dzīvoju līdzi. 

Nozīmīgākie šīs akcijas dokumenti 2009. gadā tika iekļauti UNESCO programmas “Pasaules atmiņa” starptautiskajā reģistrā. Tagad UNESCO Latvijas Nacionālā komisija sadarbībā ar cilvēkiem visā Baltijā īsteno projektu “Baltijas ceļa stāsti”, līdz 30. oktobrim aicinot atsūtīt savu “Baltijas ceļa” stāstu. Savas atmiņas par vecāku un vecvecāku tajā laikā darīto un izjusto var sūtīt arī jaunieši. Apkopotā veidā visu varēs lasīt interneta vietnē www.thebalticway.eu, tur ikviens varēs arī pievienoties virtuālajam “Baltijas ceļam”. Vēlāk stāstus nodos Latvijas Nacionālajam vēstures muzejam. Stāstus, fotoattēlus var sūtīt e-pastā: programmas@unesco.lv vai arī pa pastu UNESCO Latvijas Nacionālajai komisijai Rīgā.

Notiks arī konference, starptautiska un nacionāla mēroga pieredzes apmaiņas semināri, tikšanās,  Baltijas valstu skolu pašpārvalžu līderu forums “Ejam tālāk pa Baltijas ceļu”.

Lai šo nozīmīgo dienu neaizmirstu, šādi piemiņas pasākumi ir jārīko. Tādi notiks arī mūspusē, piemēram, Aizkrauklē nākamnedēļ, 23. augustā, pilsētas centrālajā laukumā. Cilvēki uz brīdi sadosies rokās un kopīgi dziedās “Atmostas Baltija”. 

Aizkraukles vēstures un mākslas muzeja speciāliste Lilija Jakubenoka gan teic, ka par Pirmo pasaules karu materiālu ir vairāk nekā par “Baltijas ceļu”, tādēļ aicina iedzīvotājus savas atmiņas, kādu tā laika liecību uzticēt muzejam. Tas ir  neparasti, ka par karu muzejā varam uzzināt vairāk nekā par miermīlīgo “Baltijas ceļa” akciju.  Varbūt te var līdzēt skolēni, vēl paspējot pierakstīt tā laika akcijas dalībnieku atmiņas? Tās ir jāsaglabā. Brīvība ir vērtība, kuru varam baudīt, un 25. gadadienā ir īstais laiks to apzināties labāk.