Staburags.lv ARHĪVS

Krievijas “pletne” trāpa latviešu zemniekiem

Ināra Sudare

2014. gada 1. augusts 08:08

228
Krievijas “pletne” trāpa latviešu zemniekiem

Rungai ir divi gali, medaļai — divas puses. Šīs prātulas varētu turpināt — katrai sankcijai divējāds iznākums. 

Nedēļas sākumā Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu vēstnieki apstiprināja  ekonomiskās sankcijas pret Krieviju, tā cerot apturēt Maskavas agresiju pret Ukrainu. Jābūt ļoti naivam, lai domātu, ka pēc šāda paziņojuma Krievija kā nopērts šunelis ES vīriem laizīs  rokas un teiks: jums taisnība, laikam bijām pārkarsuši.  Šīs pieaugušo “rotaļas” notiek pēc cita  scenārija — kā tu man, tā es tev. Krievijas reakcija ilgi nebija jāgaida: trešdien tā aizliedza augļu un dārzeņu importu no Polijas. Paziņojumā teikts, ka Krievija 2013. gadā vien fiksējusi 916 Polijas kompāniju pārkāpumus attiecībā uz fitosanitāro dokumentu starptautiskajām prasībām. Aizdomīgi gan — kāpēc tik ilgi gaidīja? Tā kā esam ES valsts, daudzu lēmumu sekas atbalsojas arī Latvijā. Eksperti uzskata, ka Krievijas noteiktais Polijas dārzeņu importa aizliegums Latvijas ražotājiem nozīmē jau tā sīvās konkurences saasināšanos. Pircējiem gan būs labāk — iespējams cenu kritums, bet vienlaikus apšaubāmas kvalitātes produkcijas masveida ieplūšana Latvijas tirgū. Pircējiem jāņem vērā arī cita problēma, kas saistīta ar Ukrainas produkcijas gaidāmo nonākšanu Latvijas tirgū.

Ukrainā ir pavisam citas kāpostu, sīpolu un citu dārzeņu audzēšanas prasības, kā arī citas atļauto pesticīdu devas. Tā nu liela iespējamība, ka Ukrainas prece tiks uzdota par Polijas ražojumu. Līdz ar to, pašiem nezinot, ēdīsim  ģenētiski modificētu vai ar ķīmiju bagātu produkciju.
 
Neapšaubāmi, Krievijas “pletne” sāpīgi trāpījusi mūsu zemniekiem.  Dārzeņu audzētāju izteikumi par Latvijas ražotāju bankrotiem un tirgus sabrukšanu ir pārsteidzīgi — uzskata zemkopības ministrs Jānis Dūklavs. Bet, iespējams, labi, ka šāda situācija izveidojusies tieši tagad — tuvojas vēlēšanas, un  varbūt valdība beidzot ieraudzīs, ka zemniekiem ir vajadzīga palīdzība — jāsamazina PVN likme augļiem un dārzeņiem, kas atšķirībā no mūsu 21% Ukrainā un Baltkrievijā ir 10%, bet Polijā — tikai 5%!